IATA თბილისში რეგიონალური სასწავლო ცენტრის გახსნას გეგმავს
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს “საქაერონავიგაციის” მოწვევით, საქართველოში საჰაერო ტრანსპორტის საერთაშორისო ასოციაციის (IATA) ტრეინინგ ცენტრის ტოპ-მენეჯმენტი იმყოფება.
იანივ სორანი და ვირონ ლუპასისი გაეცნენ შპს „საქაერონავიგაციაში“ დანერგილ სასწავლო პროცესს, ეწვივნენ სასწავლო ცენტრს, რომელიც აღჭურვილია INDRA-ს საჰაერო მოძრაობის მართვის თანამედროვე 3D სიმულატორით. შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა დეტალურად განიხილეს რეგიონალური თანამშრომლობის შესაძლებლობა და დაგეგმეს მომავალი ერთობლივი პროექტები.
შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ მომავალი რეგიონალური თანამშრომლობის ფარგლებში, საჰაერო ტრანსპორტის საერთაშორისო ასოციაციის სასწავლო ცენტრი საქართველოს საავიაციო ბაზრის სექტორულ ანალიზს მოამზადებს. კვლევის მიხედვით, შეფასდება საქაერონავიგაციის სასწავლო ცენტრის ინფრასტრუქტურული შესაძლებლობები, სავიზო პოლიტიკა, კონკურენტუნარიანობა და ტარიფები, დარგში დასაქმებული სპეციალისტების რაოდენობა და სხვა პარამეტრები.
“თბილისში რეგიონალური სასწავლო ცენტრის გახსნა მეტ დინამიკას შესძენს საქაერონავიგაციის ურთიერთობებს საერთაშორისო საავიაციო ორგანიზაციებთან, ასევე, მეზობელი ქვეყნების სააერნაოსნო მომსახურების პროვაიდერებთან. ჩვენ შევისწავლეთ სასწავლო ცენტრის ოპერაციული და კომერციული შესაძლებლობები და ვადასტურებთ ჩვენს მზაობას  შევქმნათ საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სასწავლო ცენტრი რეგიონში, სადაც სწავლებას შპს “საქაერონავიგაციის” თანამშრომლებთან ერთად, მეზობელი ქვეყნების საავიაციო სფეროს სპეციალისტებიც გაივლიან. ჩვენ თავდაუზოგავად ვშრომობთ იმისთვის, რომ საჰაერო ტრანსპორტის საერთაშორისო ასოციაციამ ჩვენ სასწავლო ცენტრს რეგიონალური დატვირთვა შესძინოს,” - განაცხადა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს “საქაერონავიგაციის” გენერალური დირექტორის მოადგილემ სოფია ტურაბელიძემ.
IATA-ს სასწავლო კურსების მიზანია, აამაღლოს ფრენების უსაფრთხოება და საჰაერო მოძრაობის მართვის ეფექტიანობა, ასევე ხელი შეუწყოს საავიაციო სფეროში დასაქმებული კადრების კარიერულ ზრდას და ზოგადად, ინდუსტრიის მდგრად განვითარებას. „საქაერონავიგაცია” IATA-ს სასწავლო ცენტრთან უკვე წლებია მჭიდროდ თანამშრომლობს. კომპანიის თანამშრომლები სწავლებას გადიან მრავალი კუთხით, მათ შორის ფრენების უსაფრთხოებისა და საჰაერო მოძრაობის მართვის მიმართულებით.
ყოველწლიურად საჰაერო ტრანსპორტის საერთაშორისო ასოციაციის (IATA) ტრეინინგ ცენტრი 100 000-ზე მეტ პროფესიონალს და სტუდენტს ატრეინინგებს ავიაციის სფეროში მთელი მსოფლიოს მასშტაბით. საავიაციო ინდუსტრიის განვითარებისა და ხელის შეწყობის მიზნით ასოციაციამ შეიმუშავა 350-ზე მეტი ტრეინინგი და 40-ზე მეტი სადიპლომო და აკადემიური  კურსი.
საჰაერო ტრანსპორტის საერთაშორისო ასოციაციის ტრეინინგ ცენტრი ერთ-ერთი ლიდერია საავიაციო სწავლების სფეროში. IATA მუდმივად სთავაზობს კომპანიებს მაღალხარისხიან სასწავლო კურსებს, რომელიც შექმნილია საავიაციო ექსპერტების მიერ, იმგვარად რომ სტუდენტებმა მიღებული ცოდნა დაუყოვნებლივ გამოიყენონ სამუშაო პროცესში.
საჰაერო ტრანსპორტის საერთაშორისო ასოციაციის სასწავლო ცენტრის ვიზიტი საქართველოში სამ დღეს გაგრძელდება. იანივ სორანი და ვირონ ლუპასისი შეხვედრებს გამართავენ სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს დირექტორთან და საავიაციო ინდუსტრიის სხვა წარმომადგენლებთან.

IATA plans opening of a Regional Training Center in Tbilisi
The top management of the International Air Transport Association (IATA) Training Centre is in Georgia at the invitation of “Sakaeronavigatsia” Ltd. of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia.
Yaniv Sorany and Vyron Loupasis got acquainted with the training process implemented in Sakaeronavigatsia., visited the training center equipped with a modern 3D ATC simulator of INDRA. The parties discussed the possibility of regional cooperation in detail and planned future joint projects within the frameworks of the meeting.
It was decided at the meeting that the International Air Transport Association Training Center will prepare a sector analysis of the Georgian aviation market within the scope of future regional cooperation. According to the survey, infrastructure capabilities, visa politics, competitiveness and tariffs, the number of specialists in the field, as well as other options of the training center of “Sakaeronavigatsia” will be assessed.
“Opening of the regional training center in Tbilisi will further enhance the relations of Sakaeronavigatsia with international aviation organizations, as well as with air navigation service providers (ANSPs) of the neighboring countries. We have studied the operational and commercial capabilities of the training center and express our readiness to establish the training center meeting the international standards in the region, where specialists from neighboring countries’ aviation sector will be trained together with the staff of Sakaeronavigatsia. We are working very hard to make the International Air Transport Association assign regional importance to our training center,” - said Mr. Gocha Mezvrishvili, Director General of Sakaeronavigatsia. of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia.
The purpose of IATA training courses is to enhance flight safety and air traffic control efficiency, as well as to promote the career growth of the aviation staff and in the general sustainable development of the industry. Sakaeronavigatsia has been working closely with IATA Training Center for over the years. The staff of the company is trained in many areas, including flight safety and air traffic control.
The International Air Transport Association (IATA) Training Center trains over 100,000 aviation professionals and students worldwide annually. For the purpose of development and promotion of the aviation industry, the Association has developed more than 350 courses and more than 40 diplomas. The International Air Transport Association Training Center is one of the leaders in the field of aviation training. IATA continually offers companies high-quality training courses designed by aviation experts so that students can apply acquired knowledge immediately in the working process.
The visit of the International Air Transport Association Training Center to Georgia will last for three days. Yaniv Sorany and Vyron Loupasis will hold the meetings with the Director of the Civil Aviation Agency and other representatives of the aviation industry.