თბილისში ICAO-ს მარშრუტების განვითარების ჯგუფის RDGE/33 სამუშაო შეხვედრა ჩატარდა
საქაერონავიგაციამ სამოქალაქო ავიაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ICAO) ევროპის აღმოსავლეთ რეგიონის მარშრუტების განვითარების ჯგუფის 33-ე სამუშაო შეხვედრას (RDGE/33) უმასპინძლა. ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ საჰაერო ნავიგაციის სფეროს ექსპერტები სხვადასხვა ქვეყნებიდან და საერთაშორისო საავიაციო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
RDGE წარმოადგენს ICAO-ს სამუშაო ჯგუფს, რომლის მანდატია საჰაერო მარშრუტების განვითარება, საჰაერო სივრცის ოპტიმიზაცია და ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში რეგიონთაშორისი კოორდინაციის გაძლიერება.
მონაწილეებმა განიხილეს ახალი საჰაერო მარშრუტების დამატება და არსებულის მოდიფიკაცია, ასევე თავისუფალი საჰაერო სივრცის (Free Route Airspace-FRA) კონცეფციის განვითარების პერსპექტივები. ეს ინიციატივები მიმართულია ფრენის ხანგრძლივობის და საწვავის მოხმარების შემცირებისკენ, რაც პირდაპირ კავშირშია ავიაციის გარემოზე ზემოქმედების შემცირებასთან. შეხვედრაზე ასევე იმსჯელეს სამოქალაქო-სამხედრო კოორდინაციის გაუმჯობესებასა და GNSS/GPS სიგნალებთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე.
„საქართველომ უკვე მესამედ უმასპინძლა ICAO-ს ამ მასშტაბის სამუშაო შეხვედრას, რაც ქვეყნის აქტიურ ჩართულობაზე მიუთითებს რეგიონული საჰაერო ნავიგაციის საკითხებში. GNSS სიგნალებში ჩარევა დღეს რეგიონის ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა და მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული საკითხი საერთაშორისო დონეზე კოორდინირებული თანამშრომლობით უნდა გადაიჭრას,“ - განაცხადა საქაერონავიგაციის საჰაერო სივრცის განვითარების განყოფილების უფროსმა ევგენი თავაძემ, რომელსაც ICAO-ს მარშრუტების განვითარების ჯგუფის (RDGE) წევრმა ქვეყნებმა თავმჯდომარის პოზიციაზე ნდობა მეორე ვადით ერთხმად გამოუცხადეს.

Sakaeronavigatsia hosted the 33rd Working Meeting of the ICAO European Eastern Region Route Development Group (RDGE/33). The event brought together air navigation experts from various countries and representatives of international aviation organizations.
RDGE is an ICAO working group mandated to support air route development, airspace optimization, and enhanced regional coordination across Europe and Central Asia.
Participants discussed the implementation of new air routes and modifications to existing ones, as well as future perspectives for the development of the Free Route Airspace (FRA) concept. These initiatives aim to reduce flight duration and fuel consumption, directly contributing to the reduction of aviation’s environmental impact. The meeting also addressed the improvement of civil-military coordination and challenges related to GNSS/GPS signal interference.
“Georgia has now hosted this large-scale ICAO working meeting for the third time, which reflects the country’s active involvement in regional air navigation matters. Interference with GNSS signals is currently one of the key challenges in the region, and we believe this issue should be addressed through coordinated international cooperation,” said Evgeni Tavadze, Head of Airspace Development Division at Sakaeronavigatsia, who was unanimously re-elected for a second term as Chair of the ICAO Route Development Group (RDGE) by the member states.