თბილისში EUROCONTROL-ის „მარშრუტზე სააერნაოსნო მომსახურების გადასახდელთა სამუშაო ჯგუფის” შეხვედრა იმართება
20-21 სექტემბერს თბილისში, სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტ“-ში „მარშრუტის სააერნაოსნო მომსახურების გადასახდელთა სამუშაო ჯგუფის“ (“The Study Group for Route Charges) რიგით 58-ე შეხვედრა იმართება, ღონისძიებაში EUROCONTROL-ის 41 წევრი ქვეყნის 75 დელეგატი მონაწილოებს. საქაერონავიგაცია, საქართველოს ევროკონტროლში გაწევრიანების შემდეგ პირველად მასპინძლობს ამ რანგის შეხვედრას. გაფართოებული კომიტეტის სამუშაო ჯგუფის შეხვედრას ევროკონტროლის წევრი ქვეყნების დელეგატების გარდა ესწრებიან „მარშრუტის სააერნაოსნო მომსახურების გადასახდელების ცენტრალური ოფისის” წარმომადგენლები, ასევე ექსპერტები სხვადასხვა საერთაშორისო საავიაციო ორგანიზაციებიდან.
EUROCONTROL-ის წევრი სახელმწიფოების სააერნაოსნო მომსახურების პროვაიდერების მიერ გაწეული სააერნაოსნო მომსახურების გადასახდს 1971 წლიდან აწესებს და აგროვებს  EUROCONTROL-ის საჰაერო ნავიგაციის გადასახდელების ცენტრალური ოფისი. ტარიფების დადგენისა და გადასახდელების მოკრების სქემას ზედამხედველობს გაფართოებული კომიტეტი, რომელიც თავის მხრივ შედგება EUROCONTROL-ის წევრი ქვეყნების საავიაციო ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან - ცენტრალიზებული სისტემა სააერნაოსნო პროვაიდერი ორგანიზაციების ბიუჯეტს გამჭვირვალეს და მოწესრიგებულს ხდის.
„დღეს, საქაერონავიგაცია მასპინძლობს  EUROCONTROL-ის იმ ჯგუფის შეხვედრას, რომლის მთავარი მიზანია, კიდევ უფრო მეტად გააუმჯობესოს და დახვეწოს სააერნაოსნო მომსახურების გადასახადის მოკრების ცენტრალიზებული სისტემა. ვიმედოვნებთ, რომ გაიმართება ნაყოფიერი შეხვედრა და დისკუსიები, ხოლო მიღწეული შედეგები ერთნაირად მნიშვნელოვანი და სასარგებილო იქნება როგორც სააერნაოსნო მომსახურების პროვაიდერებისთვის, ისე ევროპის საჰაერო სივრცის მომხმარებელი ავიაკომპანიებისა და მათი მგზავრებისთვის”, - განაცხადა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს „საქაერონავიგაციის” გენერალურმა დირექტორმა გოჩა მეზვრიშვილმა.
„მარშრუტის სააერნაოსნო მომსახურების გადასახდელთა სამუშაო ჯგუფის“ შეხვედრას  EUROCONTROL წელიწადში ორჯერ მართავს, ერთი შეხვედრა აუცილებლად მის ცენტრალურ შტაბბინაში - ბრიუსელში იმართება, მეორეს კი ორგანიზაციის წევრი რომელიმე ქვეყანა მასპინძლობს. საჰაერო ნავიგაციის უსაფრთხოების ევროპულმა ორგანიზაციამ ამ მნიშვნელოვანი შეხვედრის გასამართად 2018 წელს საქართველო აირჩია.

The 58th Meeting of the Study Group for Route Charges
The costs of air traffic management (ATM) services in Europe are funded through Air Navigation Service charges. Air Navigation Service Providers from the European Organization of Air Navigation Safety - EUROCONTROL member states recover the cost for facilities and services provided to airspace users by means of route charges.
In 1971, in order to operate a centralized system for the collection of route charges, Central Route Charges Office (CRCO) was established, which now has the responsibility to operate the common route charges system consisting of 41 Member States. The executive body in charge of supervising the operation of the route charges system is the enlarged Committee for Route Charges, consisting of Member States’ representatives at the senior level. The enlarged committee established an advisory group of experts called “The Study Group for Route Charges”, where the members and observers of the enlarged Committee for Route Charges and/or their nominees, as well as experts from the CRCO, carry out examinations of various issues and collect information which might have a potential impact on the Route Charges System.
This year, on September 20-21st, for the first time after becoming a member state of EUROCONTROL in 2014, Georgian Air Navigation Service Provider - SAKAERONAVIGATSIA is hosting the 58th meeting of the Study Group for Route Charges.
SAKAERONAVIGATSIA is hosting delegates from EUROCONTROL member states, Central Route Charges Office and other organizations.