საქაერონავიგაციაში ხმოვანი კავშირის ახალი სისტემა დამონტაჟდება
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს „საქაერონავიგაციამ“ ხმოვანი კავშირის ახალი სისტემა შეიძინა. უსაფრთხო ფრენების განხორციელება, ავიამეთვალყურის და საჰაერო ხომალდებს შორის კავშირის გარეშე, წარმოუდგენელია. საქაერონავიგაციას და იტალიურ კომპანია “S.I.T.T.I. S.p.A”-ს შორის გაფორმდა ხელშეკრულება ხმოვანი კავშირის სისტემის (VCS) შესყიდვისა და მისი დანერგვის თაობაზე.
„საჰაერო მოძრაობის მართვის პროცესში ხმოვანი კავშირის სისტემა უმნიშვნელოვანესია. იმისათვის რომ უსაფრთხო ფრენები განხორციელდეს აუცილებელია საიმედო კავშირი მეთვალყურეებს და საჰაერო ხომალდებს შორის, აგრეთვე მეთვალყურეებს და მიწისზედა სამსახურებს და მეზობელ ცენტრებს შორის. ამჟამად შპს „საქაერონავიგაციაში“ არსებული ხმოვანი კავშირის სისტემა დაფუძნებულია მოძველებულ ტექნოლოგიებზე და ახალი INDRA-ს სისტემის დანერგვის შემდეგ, ვეღარ დააკმაყოფილებს საერთაშორისო რეკომენდაციებს. იტალიური კომპანია “S.I.T.T.I. S.p.A”-ის მიერ წარმოებულისისტემის შესყიდვისა და დანერგვის პროცესები სრულიად შეესაბამება ევროკონტროლის ერთიანი ევროპული ცის იმპლემენტაციის (ESSIP) 2015 წლის განვითარების გეგმაში მოცემულ დეტალურ მოთხოვნებს.“ - განაცხადა საქაერონავიგაციის გენერალურმა დირექტორმა გოჩა მეზვრიშვილმა.
ახალი სისტემა დამონტაჟდება საჰაერო მოძრაობის მართვის ავტომატიზირებული სისტემის სამუშაო პოზიციებზე (თბილისის ძირითადი სისტემა, ქუთაისის სარეზერვო სისტემა და თბილისის ტრენინგ ცენტრი). იტალიური კომპანიის მიერ წარმოებული სისტემა ინტეგრირებული იქნება საჰაერო მოძრაობის მართვის ახალი ავტომატიზირებული სისტემის (INDRA) შესაბამის ნაწილში.
უმაღლესი სტანდარტის, ახალი ხმოვანი კავშირის სისტემა შპს „საქაერონავიგაციას“ საშუალებას მისცემს, კიდევ უფრო მაღალ დონეზე უზრუნველყოს ფრენების უსაფრთხოება საქართველოს საჰაერო სივრცეში.

New Voice Communication System will be installed in “Sakaeronavigatsia” Ltd.
“Sakaeronavigatsia” Ltd. of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia bought a new voice communication system. Safe flights are impossible without communication between the air traffic controller and the aircraft. “Sakaeronavigatsia” Ltd. and the Italian company “S.I.T.T.I. S.p.A“ signed an agreement on the purchase and introduction of the voice communication system (VCS).
“The voice communication system is essential in the process of air traffic control. Reliable communication among the air traffic controllers and the aircraft, as well as the air traffic controllers, ground services and the neighboring centers must be fulfilled in order to provide safe flights. At present, the voice communication system available in “Sakaeronavigatsia” Ltd. is based on outdated technology and it will no more comply with the international recommendations after the introduction of the new INDRA system. The processes of acquisition and introduction of the system produced by the Italian company “S.I.T.T.I. S.p.A” completely meet the detailed requirements provided for in the European Single Sky Implementation Plan (ESSIP) of the EUROCONTROL for 2015,”- said Mr. Gocha Mezvrishvili, Director General of “Sakaeronavigatsia” Ltd.
The new system will be installed on the operation positions of the air traffic control automation system (the main system of Tbilisi, the backup system of Kutaisi and the Tbilisi Training Center). The system produced by the Italian company will be integrated into the relevant section of the new air traffic control automation system (INDRA).
New voice communication system of high standards will enable “Sakaeronavigatsia” Ltd. to ensure the safety of flights in the air space of Georgia to a higher level.